Announcement of Result of Essay Competition

22
37397

Please download the certificates for the month of JUNE by clicking on your respective rank.

First

Second

Third 

Outstanding (Below 18 years old)

Outstanding (Above 18 years old)

Praiseworthy (Below 18 years old)

Praiseworthy (Above 18 years old)

Result Declaration for (April-May), 2020

We are pleased to announce the result of “International Essay Competition” for the month of APRIL-MAY. The topic was: “A unique Organization/Institute”We appreciate the efforts of all the participants. We tried to judge the entries as impartial as possible and all the credits go to our respected jury members, who devoted a lot of time and effort to make sure that the best entry gets the overall winner’s tag.

Download the participation certificate by clicking on your respective rank

First

Second

Third

Editor’s Choice

Outstanding

Praiseworthy Below (18 years old)

Praiseworthy Above (18 years old)

Below 18 Year Old Category

Position to be mentioned in the Certificate and the

average marks given by panel of judges are mentioned

Name of the Participants
First (>90%)

Trophy, Travel Box, e-certificate

G.Dharshini

 

Editor’s Choice Award (90%)

e-certificate, gift coupons

Akubueze Goodness Chinweoruebube

 

Second (>85%)

e-certificate, gift coupons

Fateena Kawthar, Ananya Agarwal, Anmol Kumar, How Mo Chang, N.Hemanth  Sai, Ng Tiam Poh, Urvi Shah
Third (>80%)

e-certificate, gift coupons

Annastasha Diandra, Hamilton Samic, Ansari Muntaha Imtiyaz Ahmed, Anushka Umarani, Chong Zi Xuan, Ipsita Mohanty, Joseph Jonathanfernandes, Luan Hau Man, Mahlet Bizuneh, H. D. Manthi Thulara De Silva, Nandita Marali, Naveen Kumar E, Pitchapa Jitsajjapong, Riddhi Joshi, Sri Harshitha, Navya Kapoor, Bhawana Dahal
Outstanding (>75%) e-certificate, gift coupons

Certificate mentioning “Outstanding”

 

A Mithun Bharath, Aanya Pandith, Aarya, Aashi Tandon, Abhinav Kumar, Afraaz Singh Sidhu, Anshjain, Arya Chandra, Aryan Yadav, Balamurugan, Gurleen Kaur, Harshita Aery, Harshita Dubey, Himani Tyagi, Himanshu Balani, Jennisha Sunil Agrawal, Julie Fernandes, Kanika Choudhary, Kaushik Thatikonda, Kirti Poreddy, Madiha Khan, Mavenraj A/L Nalanraj,

 Nurul Nabilah Binti Noran Haizuran , Naisha Ghiya, Deepa Basavaraj Pasarad, Kaveri Chandra, Ashok Mohane, Neeraj Sharma, S.Mukesh kannan, Sakshi Agarwal, Samiksha Deshpande, Sangeetha Venkatesh, Sanika Dashrath Jumale, Sankirtana Dileep, Shaivya Khetan, Shradha Agarwal, Shreya, Subhalaxmi Sahoo, Sugal Khatiwada, Sushmit Roddur, Siddharth, Trandali Kashyap, Anand Singh, Pavitra. J

 

Praiseworthy (>60%) e-certificate, gift coupons

Certificate mentioning “Praiseworthy”

 

A.M.Mohammed Shamee, AnayaArun, Anezka Saraogi, Anish Prasad Goel, Ann Mary Joseph, Anushka Chakraborty, Anushka Singh, Carisma Wajid, Charchit Jain, Dhriti Dubey, Dhruv Roongta, Gagandeep Kaur, Gloria Shaji, Ishu, Ishwari Langhe, Kanishka matta, Kashish, Kaustubh Mishra, Meenakshi Anooj, Palak Majhwar, Plakshi Kapoor, Pooja, Rahi Jain, R.yogalakshmi,  Riya Adhikari, Satwik Behl, saumya srivastava, Simrat Kaur, S.Mohanapriyaa, Simrat kaur, Sourya Gopal Mukherji, Saniye Zehra, Srijani Mitra, Thurga Shree Suresh, Vaastavi Kumar, Omkar Dhenge, Vedika Saini, Vidhi, Vishal Kumar, Vritti Bafna, Yashvin Kumaralgparthiban, Yogita Sehra, Zoya, Ritika Sharma, Anusha Vinodhinee, Priyanka Nayak, Taha Hassan, Shreya Singh, R.yogalakshmi, Oleti Likhitha Madhuri, Hadiya Jafar, Simrat Kaur, Aliya Firdous, Aaramish, Samruddhi A. Shivankar, keerthika.A, Himani Tyagi

Kothaiarasuk, Disha, Uskaan Kamran, Parmar Aarya Alpesh, Danish Rahim Shah, Harshit Omkar Tiwari, Pothala Bhagya sree, Suraj Porey, Kavita Sarswal

 

Other (<60%) Hundreds of names could not be included (Certificate Mentioning “Participated”)

Above 18 Year Old Category

Position to be mentioned in the Certificate and the

average marks given by panel of judges are mentioned

Name of the Participants
First (>90%)

Trophy, Book, -certificate

Kartik Rohella
Second (>85%)

e-certificate, gift coupons

Sahil Pravin Patil, Sristi Srivastava, Koushik Roy Choudhury

 

Third (>80%)

e-certificate, gift coupons

Harsh Wardhan, Sadaf Tagar, Simran Bhati, W.I.M.Withanage, Akshat Shah
 

Outstanding (>75%)

e-certificate, gift coupons

Certificate mentioning “Outstanding”

 

 

Aditi Srivastava, Akshay Thakkar, Anish Ganguly, Anitha Senthil, Anjali Joshi, Anusha S, Aryan Singh, Azeem Uddin, Baishali Haldar, Bhakti Malandkar, Disha Dhanrajani, Ishits Sharma, Kajal Yadav, Madhulika Banerjee, Eshaduti Dey, freyan irani, Hamsalakshmi Sridhar, Hana Matsuda, Himangini Shukla, Hiral Nandu, Iman Shakeel, Khushraj Kaur Saini, , Kunal Tiwari, Manisha Das, Masidd Ningappa Khalate, Mevish Purmaissur, Mobani Biswas, Monika Joshi, Sri Nirutpal Nath, Namya Hemal Shah, Piyush Abrol, Pratick Roy, Rishika Shetty, Rittika Bose, Riwitick Baruah, Rohit Kumar, Ruba G, Rushika J Haiti, Samiah Fatima, Saubhagya Bhalla, Shatakshi Dubey, Shubhi, Sruthi, Sultonova Nilufar, Tanushka bhardwaj, Tushita Basak, J Vaisu, Vidushi Sahi, Vikas Kumar Sharma, Y.Sree Harini, Suvam Biswas, N.Gurumoorthy

 

 

Praiseworthy (>60%)

e-certificate, gift coupons

Certificate mentioning “Praiseworthy”

 

 

Alfa Golandas, Ankurjyoti  Hatimuria, Ashish Rahangdale , Aaron Azree bin Kamarul Azman, Abbas SV, Abraham Benjamin, Adani Khushi, Afaq, Harish Chandra Kurmi, Aniket Dubey,  Anitha Veerayya Koulur, Anjali Pramendra Shah, Ankita Singhania, Ashutosh Bhargava, Axmedova Marjona, Ayushi Gupta, Banani Adhikari, Chetna, Chirayu Sharma, Dedeepya Chittajallu, Divyanshi Shukla, Ekta Sehra, G. Shreya, Harsha Bhrat Goya, Hemlata Mali, Harmanpreet Kaur, Hitesh kapil, Hritik Mhatre, Inchara Kakaraparthi, Jebish Prajapati, Jesal R Jadeja, Jobanpreet Kaur, K.Brindha, Khanak Upadhyay, Kalpana Ghimire, K.Srinivas, Kudakwashe Chirapa, Laxmi Kambar, Laksheeth B, Laxmi Kambar, Liana Wilfrid, Maaz  Abdullah, Madhuri Daskonwar, Maheba .M, Manisha Tuteja, Manoj Rajesh, Mansaran Kaur, Meghul Dixit, Metsongmalem M Chang, Jyotika Ajay Khamkar , Kingslin Jebakumar.A, Nayana Saikia, Neha Agarwal, Paramita Mazumdar, N.HemanthSai, Prachi Jadhav, Pravin Ingale, A. priyanka, R.Reehan, R.Varsha, Rahila Khan, Reena Yadav, Palagiri Rohini, S.Jayashree, Sanhita Chakraborty, Shivani Nitin Surana, Shravani Dhamal, Shreya lekhwani, shruti Lad, Shudhurthi Rao, Sirigiri, Rajesh, Sneha Chhabra, Sunidhi Singh, Santa Sunil Kumar, Share ‘Poorvi Singh, Sweta Kumari, Sri Nirutpal Nath, Tejashman Suna, Tanya Sony, Tuhin Rebeka, Tirtha Kale, Vaishali Malraj Nadar, Vishakha Naik, Yedhu Mohan, Akash Devneel Narayan, Priyanka Verma, Soumajit Sinha, Saloni Sethiya, Mahroonnesa, Vishranti Changan, Sujyot Menganar, Manvee tiwari, Puja Rustum Daund, Gaurav Manglaprasad Prajapati, Chirag Mittal

Other (<60%) Hundreds of names could not be included (Certificate Mentioning “Participated”)

(*)

Only selected essays of the participants among the above mentioned list will be published in the website and the respective links will be conveyed to the participants. Those participant’s whose articles are published in the website will have one more opportunity to win physical prizes (Cash, Personalized Pen/medal/book etc. and the details of these prizes are given below) if there article find popularity among the readers/viewers of the website. There will be no numbers of limit of winners.

(a) Cash Prize: 1000 INR, if the actual unique visits are above 10000

(b) Cash Prize: 500 INR, if the actual unique visits are between 5000-10000

(c) Personalized Pen/Medal/Book/Novel (costing about 300-400 INR): any of these prize as per the winner’s choice whose article has unique visits above 2500.

There will not be any separate result announcement. Participants can directly mail us if they qualify for the additional awards. After verification, the participants will be rewarded suitably. Also selected articles will be included in the Digital Magazine .The representative images of the trophy, medal, pen, book/novel are shown below.

Personalized pen 

Result of March

Topic was : Tourist place nearby you

Below 18 Years Old

Position to be mentioned in the Certificate

Average marks given by panel of judges are mentioned

Name of the participants
First (>90%)Certificate mentioning “First

Trophy shall be sent to your address

“Travel Box” sponsored by Wanderquest will be sent after lockdown

 

Subhalaxmi Sahoo
Second (>85%)Prize in the form of coupons

Certificate mentioning “Second”

*Check Below for another opportunity to win

Saksham Yadav,

G.Dharshini

Rathineswari S

Third (>80%)Prize in the form of coupons

Certificate mentioning “Third”

 *Check Below for another opportunity to win

Dinh Thuy Nhat Vy,

Haricharan Venkatesan

Anushree Pratap

Ananya Aloke

Outstanding (>75%)Prize in the form of coupons

Certificate mentioning “Outstanding”

 *Check Below for another opportunity to win

 

 

S. Fateena kawthar

Jayatri Chakraborty

Hoor Islam

Suyash Kumar

Jeya Preetha .S

Ayesha Shaikh

Divya Sharma

Diya Bedi

Harshita Dubey

Joseph Jonathan Fernandes

Sonakshi Sharma

N.Hemanth Sai

Ishita Nara

Saba harun

Amulya

Bhumika Raghuwanshi

Aniruddha Aloke

Yuvraj Lath

Krish Jain

Harmanjeet Singh

Praiseworthy (>60%)Prize in the form of coupons

Certificate mentioning “Praiseworthy”

*Check Below for another opportunity to win

Sakshi Agarwal

Shreeja Mukherjee

Ananya Shrivastava

Kashish

Harmanjeet Singh

Sreenandan Shashidharan

Sayacaa Gupta

Kanishka matta

Bhavya Jha

Hoor Islam

Mohammed Shameel

Moupiya Santra

Abhinav kumar

R.Yoga Lakshmi

Satwik Behl

Shreyaa

Vipulsharma

Tarun Agrawal

Axmedova Marjona Rashidovna

Vidhi Mehta

Anna Dominic

Muskaan Kamran

Avanthika

R. Yoga Lakshmi

Shifa Parveen Padiyath

B.Jositha

Om Kavathkar

Shradha Agarwal

Other (<60%)Prize in the form of Gift CouponsCertificate Mentioning “Participated”

 

All other participants will get participation certificate

Above 18 Years Old

Award Name of the participants
FirstCertificate mentioning “First”

2 Trophies will be sent to the winner’s address after lockdown.

( Book shall not be sent to any of the winners because we have combined winners this time)

 

Savyasachi Joshi

Simran Bhati

Second (>75%)Prize in the form of coupons

Certificate mentioning “Second”

*Check Below for another opportunity to win

Mobani Biswas

Nidhi Jain Bafna

Nutan dhruw

Chanchal Dagur & Puja Dagur

S.Anitha

D.M Navoda Dissanayake

Nisha kanwar

Sourjya Ray

Third (>75%)Prize in the form of coupons

Certificate mentioning “Third”

 *Check Below for another opportunity to win

Apoorva Verma

Gayathri A

Samiksha Uniyal

J. Vaisali

Nabanita Samanta

Prakashini_Gopi

Saurbhi Sharma

VVL Renuka

Ekta Sehra

Sakshi

Disha Dhanrajani

Outstanding (>75%)Prize in the form of coupons

Certificate mentioning “Outstanding”

 *Check Below for another opportunity to win

Shameela Fatima Mirza

Sunidhi Singh

Shivangi Nareshgiri Gosai

Eshaduti Dey

Sachin Dattatray Patil

Saravanan

Tang Mei Chee

Khushi Adani

Amrit Kaur

Antara Purkayastha

Anusha S

Gur Prakash

Hamsalakshmi

Hazeka Khan

Shilpa Gote

Leela

Mayur Thapa

Meriam C. Gonzales

Metsongmalem M Chang

Sentiyanger Jamir

Snehasish Ghosh

Neha Agarwal

Tanisha Thapliyal

Harleen Kaur

Manasa Jandhyala

Shubhangi Sinha

Praiseworthy (>60%)Prize in the form of coupons

Certificate mentioning “Praiseworthy”

 *Check Below for another opportunity to win

Shafia Khanam

Prakarati Singh

Shubhi

Shruti Lad

Shivendra Singh

Kiara Tickoo

Bani Amin Bhuiyan

Rishav Kumar Sharma

Ishika Agarwal

Naveen Chahar

Suvam Biswas

Other (<60%)Prize in the form of Gift Coupons

Certificate Mentioning “Participated”

All other participants will get participation certificate
 

Result for the month of February

Below 18 years old category

Award Name
First  (Trophy, and a physical prize)

will be sent to the given address

Yuvraj Lath
Second (*) Sakshi Agarwal
Third (*) Laksh Garg

Ananya Aloke

Outstanding (*) Gabriela

Vedika Saini

V.S.Suganesh

Suvanwita Das

Abhinav Kumar

Shreeja Mukherjee

Praiseworthy (*) Gunjan Kumar Sah

Sahaj Mithra

Sarah Mushtaque

Vishakha

Participation Certificate (*) All other eligible participants who scored more than 60 marks out of 100 will receive participation certificate.
No participation Certificate Those participants who are either submitted essay after 25th February, or the essays are plagiarized (just copied from Google) will not receive any certificate. We encourage those participants to submit valid essay next time before the deadline.Check the guidelines thoroughly before mailing us your entries.

Above 18 years old category

Award Name
First (Trophy, a Book)

will be sent to the given address

J. Vaisali
Second (*) Sristi Srivastava

Saishree Kamble

Third (*) Angana Nandy

Subala Meher Subhashree M.

Outstanding (*) Chandni

Sonam  Daivajna

Prakashini Gopi

Amrit Kaur

Dendi Tejashri

Aswini Kumar Behera

Azeem Uddin

Dendi Swathi Reddy

Megha Dubey

Nayanika Biswas

Praiseworthy (*) Sudhruti L

Akhilesh RN

Akshata F. Myageri

Aparajita

Aryan Singh

M. Balavinisha

Hazeka Khan

Khushboo Mutha

T.Uma Bharathi

Patel Drashan M.

Sadyanta Rawal

Steena

Participation Certificate (*) All other eligible participants who scored more than 60 marks out of 100 will receive participation certificate.
No participation Certificate Those participants who are either submitted essay after 25th February, or the essays are plagiarized (just copied from Google) will not receive any certificate. We encourage those participants to submit valid essay next time before the deadline.Check the guidelines thoroughly before mailing us your entries.

Result  for the month of January, 2020

Topic was: “A gadget/App which you use most for the betterment”

Below 18 Year old category

Award Name
First  (Trophy, Travel Box and e-certificate) Vedika Saini
Second (*) Khushi

Diya. V.S

Third (*) Mohammed Efaz

Laksh Garg

Joseph Fernandes

Outstanding (*) Fateena Kawthar

Shreeja Mukherjee

Yuvraj Singh

Sahana.s

Bavandla Amulya

Praiseworthy (*) Sahaj Mithra

Bandita Sahu

Priyanka Gupta

Above 18 Year old category

Award Name
First (Trophy, Book and e-certificate) J. Vaisali
Second (*) Pranav Raj

Narendra Rajput

Third (*) Shruti Sharma

Purva Padmakar Chaudhari

Outstanding (*) P.R.Vignesh

Tejashri Dendi

Dharini Parker

Elijah Mayen Magot

Keyur Patel

Kakarla Sai Mitravinda

Praiseworthy (*) Naveen Chahar

Dendi Swathi Reddy

Appasaheb Bhere

Syed Nida Ali

PVPD Sri Harsha

Result of Month of December 2019

Topic was  Remarkable Indian culture which makes India standout”

Below 18 years old category

Based on the marks obtained (average of all the judges) merit list of mentionable participants is prepared as:

Award Name Location
First Ayush Vatsa (Trophy and travel box) Ara, Bihar
Second Sahithya B A  (*)

Laksh Garg  (*)

B.AMULYA   (*)

Karur

Bathinda

HYDERABAD

Third Ananya Aloke  (*)

Yuvraj Singh  (*)

Fateena Kawthar (*)

Mumbai

Tatanagar

Chennai

Praiseworthy G. Dharshini  (*)

K. Aashika  (*)

Keyur Patel  (*)

Neeraj Chahal  (*)

Neha SV  (*)

Pavitra.J  (*)

RIYA GUPTA  (*)

RUTUJA MAHENDRA   GHODEKAR  (*)

Aman Oraon (*)

Deepak Shenoy (*)

Trichy

Tamil Nadu

Above 18 years old category

Based on the marks obtained (average of all the judges) merit list of mentionable participants is prepared as:

Award Name Location
First Sapna D Khatter (Trophy) Rajkot
Second P. R. Vignesh  (*)

S. Anitha  (*)

Tirunelveli, Tamil Nadu

Coimbatore

Third Anna Dominic  (*)

Shruti Sharma  (*)

Keral
Editor’s Choice Ting Heng Chieh  (*)

Sabbir Hasan  (*)

Batu Pahat, Malaysia

Dhaka, Bangladesh

Outstanding Harsh Wardhan Vyas  (*)

Palak Jain  (*)

Kancharla Ghnaneswari  (*)

Apoorva Verma  (*)

Narendra Rajput  (*)

Ruchira Dhamapurkar (*)

Indore

Ghaziabad

Chhatarpur

Mumbai

Mumbai

Praiseworthy Vaisali  (*)

Himanshu Chaubey  (*)

Jnandeep Bora  (*)

RICHA  SIROHI  (*)

PVPD SRI HARSHA  (*)

Haldwani, Uttarakhand

Assam

Malwara, Rajasthan

Result of Month of November 2019

Topic was  Need of rural development and ways to implement the policies effectively”

Below 18 Years Category

Award Name Location
First (Trophy) and “Italy Travel Box”  as  prize, sponsored by www.wanderquest.in   Konika Saha (Trophy and travel box) Kolkata
Second (*) S. Fateena Kawthar (*)

Yuvraj Singh (*)

Chennai

Jamshedpur

Third (*) Laksh Garg (*)

Anirudha Aloke (*)

Bathinda

Mumbai

Praiseworthy (*)

ASWINI KUMAR BEHERA

Vasoya Vidhi Shaileshbhai (*)

SONIKA SRIVASTAVA (*)

Ayush Raj (*)

Rutuja Ghodekar (*)

K. Aashika (*)

Jamnagar

Bhopeal

Ara

Above 18 Years Category

Award Name Location
First (Trophy)                    Azeem Uddin (Trophy)

Anitha Senthil (Book)

Greater Noida

Coimbatore

Second (*) Ruba Gobi (*)

Areeba Pervaiz (*)

ERODE

Karachi, Pakistan

Third (*) श्रीनिवास कृष्‍णन (*)

Harshita Mohan (*)

Ahmadabad

Ranchi, Jharkhand

Editor’s choice Jean (*) Haiti
Outstanding (*) Nilanjan Chatterjee (*)

Palak Jain (*)

Susmita Aryal (*)

Ananya Singh (*)

Kolkata

Ghaziabad

Nepal

Praiseworthy (*) Arushi Anand (*)

Prashant Swami (*)

Shital Bhalekar (*)

Vandana Sharma (*)

Joshi Khushi Jitendrakumar(*)

PVPD Sri Harsha (*)

Delhi

New Delhi

Aurangabad

Haryana

Palanpur,Gujarat

Malwara, Rajasthan

Result of October 2019

The topic was: “Know-how” about a subject/profession and career opportunities

Below 18 years Category

Award Name Location
First (Trophy) and “Italy Travel Box”  as  prize, sponsored by www.wanderquest.in Nisha Khurana Delhi
Second (*) Rashmi Kumari Patna
Third (*) Payal Sinha Hydrabad
Praiseworthy (*) Thasarathakumar A/L Palanisamy Ayer Tawar

Above 18 Years Category

Award Name Location
First (Trophy) Afzal Ahmad Nabha
Second (*) Vaidyanathapuram Shankar

Nima Yoezer

Visakhapatnam

Tashigang, Bhutan

Third (*) Rushika J Hathi

Susmita Aryal

Porbandar

Nepal

Outstanding (*) P Goutham

Sayan Anthony Gomes

Jnandeep Bora

Chennai

Kolkata

Assam

Praiseworthy (*) S. Anitha

Shubhi Khurana

Coimbtore

Lucknow

Result of September 2019

The topic Was: Role of media in creating reputation of a country ”.

Below 18 years Category

Award Name Location
First Uma Kadam Mumbai
Second Aswini Kumar Behera Cuttack, Odisha
Third Laksh Garg Bathinda, Punjab
Outstanding Aniruddha Aloke Virar West, Mumbai
Amulya Bavandla Hydrabad
Fateena Kawthar Chennai
Vishnu Prasad Nair Pune
Praiseworthy Mukesh Rishi Bhopal
Ramesh Kumar Jamshedpur
Sreemoyee Ghosh Odisha

Above 18 Years Category

Award Name Location
First Jnandeep Bora Guwahati, Assam
Second Susmita Aryal Nepal
Afzal Ahmad Nabha (Patiala, Punjab)
Third Dennia Oktavia Zahidah Hulwah Malang, Indonesia
Apoorva Verma Chhatarpur (MP)
Editor’s Choice Varsha Sehrawat New Delhi
Outstanding Sayan Anthony Gomes Kolkata
Praiseworthy Kamlesh Jha Jaipur
Shankar Nag Bhopal

Result of the essay contest for the month of August 2019

The topic was: Technological advancements in the field of Medical Science

Below 18 Years

Award Name Location
First Sanjay Jain Jaipur
Second Ananya  Aloke Mumbai
Third Laksh Garg Bathinda, Punjab
Editor’s Choice Syed Al Farabi Bangladesh
Outstanding Entries (8/10)
Aswini Kumar Behera

S. Fateena Kawthar

V. Gunasri

Cuttack, Odisha

Chennai

Coimbatore

Praiseworthy Entries (7/10)
Maera Khan India
Chetan Singh Goa

Above 18 Years

Award Name Location
First M. Anitha Tamilnadu
Second Neha Chaubey Haldwani
Third Jnandeep Bora Guwahati, Assam
Outstanding Entries (8/10)
Prateek Goyal Delhi
Mayur Thapa Dehradun

Result of the month of July 2019

The topic was:“Top and prestigious institutes (in different field)”

Below 18 Years

Award Name
First Arshia Sood
Second Aniruddha Aloke
Third S. Fateena Kawthar
Editor’s Choice Laksh Garg
Praiseworthy (7/10) Reyansh Gaur

V.Gunasri

Deva Dharshini

Above 18 Years

Award Name
First Shushil Kumar
Second Afzal Ahmed
Third Mridula
Outstanding (8/10) Ramesh Jha

Result of the month of June 2019

The topic was:“Reasons, aftermath and remedies of soaring temperature in the summer.

Below 18 Years

Award Name
First Laksh Garg
Second Devansi Yadav
Third Shreya Singh
Outstanding entries (>8.5/10) Niharika Nigam
 

 

 

 

Praiseworthy entries (>7.5/10)

Tushar Mandhan
Advik Doegar
 S. Kavimugil
M. Srisai
V.GUNASRI
Aditya Singh
Afraaj Sidhu
Reyansh Gaur
Amulya bavandla
A S Aamreen Samya

Above 18 Years

Award Name
First Dr. Vikas Kumar Sharma
Second Rohit Kumar Sud
Third Susmita Aryal
Editor’s Choice Nilanjan Chatterjee
Praiseworthy entries (>7.5/10) Kavya Khare
Riva Noronha
Sanjana Alshi
Sindhu Rani
Sonika Srivastava
Vikas Sharma
Zahidan Farooq
Arushi Anand

Result Declaration for the Month of May,2019

Topic was: Does coaching really help in enhancing quality of education?”.

Below 18 Years

Award Name Location
First S. FATEENA KAWTHAR Chennai
Second SHRIYA SINGH Patna
Third Laksh Garg Bhatinda, Punjab
Outstanding Entries Ananya Aloke Mumbai
  Syed Al Farabi Dhaka
Praiseworthy Entries Anika Singh Delhi
  Arshia Sood Ludhiana(PUNJAB)
  Manya Agarwal Agra
  Mindala Sri Sai Andhra Pradesh
  SONIKA SRIVASTAVA Bhopal

Above 18 Years Old

Award Name Location
First Jnandeep Bora Kamrup, Assam
Second Afzal Ahmad Nabha (Punjab)
  Shail Singh Patna
Third Ishita Thakur Indore
Editor’s Choice Ali Hassan Karachi (Pakistan)
Outstanding Entries AVNIKA SRIVASTAVA BHOPAL (M.P.)
  Prosenjit Mondal West Bengal
  Vikash Sharma Pantnagar
  Kinza Farooq Chakwal, Pakistan
  Komal Prabhakar Jammu
  Navneet Kaur Rana Shri ganganagar,rajasthan
Praiseworthy Entries RIVA NORONHA Goa
  Samruddhi Sadanand Ghadi Mumbai
  Tanya Singh Dhanbad, jharkhand

Result for the month of April-2019

Topic was- “Diversities and types of democracies”

Below 18 Years

Award Name Location
First Anirudha Aloke Mumbai
Second Laksh Garg Bathinda, Punjab
Third Sahithya.B.A Karur
Editor’s Choice Aswini Kumar Behera Cuttack, Odisha
Outstanding Entries
Afraaz Sidhu Jalandhar, Punjab
Divya Pandey Daltonganj
Joseph Jonathan FERNANDES Goa
Praiseworthy Entries
Arpita Sharma Mumbai
Shriya Singh Patna, Bihar

Above 18 Years

Award Name Location
First Sameer Kumar Bhopal
Second Ali Hassan Karachi, Pakistan
Third Sindhu Rani Hassan
Editor’s Choice Jnandeep Bora Guwahati, Assam
Outstanding Entries (8/10)
Khushi Ravikant Shamra Mumbai
Priti Verma Patel Nagar, UP
Arushi Anand New Delhi
Sanjana Alshi Thane, Maharastra

Result for the month of March-2019

The topic was: “Dream Place to Visit”

Below 18 Years

Award

Name

Location

First

Ayushi J. rohit

Bharuch, Gujarat

Second

Yuvraj Singh Bhatia

Jamshedpur, Jharkhand

Third

Mehar Malhotra

Sharjah

Editor’s Choice

Dennia Oktavia Zahidah Hulwah

Malang, Indonesia

Outstanding Entries

Haricharan

Dubai

Divya Pandey

Daltonganj

Amulya Bavandla

Hydrabad

Joseph Jonathan FERNANDES

Goa

A Mani deep

Tenali

   

Praiseworthy Entries

Ananya Aloke

Mumbai

Jahan Zaib

J&k

Manya Agarwal

Agra

A. V. Krishna laasya

Secunderabad

Laksh Garg

Bathinda, Punjab

Sadhana Makesh

Dubai

Zishan Riyad

Dubai

Riddhi Sharma

Agra, UP

Sundram Sudhakar

Samastipur , Bihar

Above 18 Years

Award

Name

Location

First

Kartik Tirpude

Nagpur

Second

Poojan Sehgal

New Delhi

Third

Bhupasmita Das

Assam

Editor’s Choice

Humera Khatoon

Delhi

Outstanding Entries (8/10)

Praful Damodhar Yewale

Nagpur

PVPD Sri Harsha

Malwara, Rajasthan

Sanjana Alshi

Thane, Maharastra

Kartik Tirpude from Nagpur , the Winner of International Essay Competition (Above 18 Years Category),March, 2019 ,shares this picture with #Monomousumi Team.

Result for the month of February-2019

The topic was: “Ways to live a healthy life”

Below 18 Years

Award Name Location
First Vaishnavi

Trophy, Certificate and  “Italy Travel Box”  as  prize sponsored by www.wanderquest.in.

Hydrabad, India
Second
  1. Dennia Oktavia Zahidah Hulwah
  2. Anirrudha Aloke

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Indonesia

Mumbai

Third
  1. Arshia Sood
  2. Shreyas

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Ludhiana

Sharjah

Outstanding AYUSH RAJ

Shubhangi Sharma

KR.ALAMELU

SAHITHYA.B.A

keshni uthayasurian

Arnav Miranda

MOHAK SETHI

JOSEPH JONATHAN FERNANDES

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Ara

Karur

Malaysia

Sharjah

Sharjah

Goa

Praiseworthy Aditya Singh

Prasanna Narayan

Harshita Tiwari

A Mani Deep

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Karimganj

Sharjah

Tenali

Above 18 Years

Award Name Location
First HUMERA KHATOON

Trophy, Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Delhi
Second Jaysree Kundu

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

West Bengal
Third Sai Priya Kulkarni

Mandeep Singh

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Hyderabad

Chandigarh

Outstanding Anita shukla

Vikash Sharma

Ashna Khera

Dolly Sharma

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Mumbai

Pantnagar

Agra

Praiseworthy Bhupasmita Das

Sri Harsa

Inelli . Ramya

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Assam

Andhra Pradesh

All other participants will also get the participation certificate  and Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Result for the month of January-2019

The topic was: Effect of fake news and different ways to curb it

Below 18 Years

Award Name Location
First Poorva Mahesh Shukla

Trophy, Certificate and  “Italy Travel Box”  as  prize sponsored by www.wanderquest.in

Kalyan, Maharastra
Second Mehak Reji

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Dubai

.

.

Third Aditya Singh

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Karimganj
Editor’s Choice Anamika Suresh

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Kerala
Outstanding Stephane Lam Kin Cheung

Divya Pandey

Anirrudha Aloke

N. Neha

SAHITHYA.B.A

Yuvraj Singh Batia

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Mauritius

Ranchi

Virar, Mumbai

Gorakhpur, UP

Karur

Jamshedpur

.

Praiseworthy Manya Agarwal

Joseph Fernandes

Sreejesh Sasidharan

KR.Alamelu

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Agra

Goa

Dubai

Chennai

.

.

.

Above 18 Years

Award Name Location
First Sindhu Rani

Trophy, Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Hassan
Second Srinidhi Kumaresan

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Chennai
Third Riddhi Nath

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Ahmedabad
Outstanding Santanu Das

Jaysree kundu

Ritika Sehgal

Mayur Thapa

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Kolkata

Hili, WB

.

Dehradun

.

Praiseworthy Amisha M. Shukla

Mandeep Singh

Dolly Sharma

Certificate, Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Mumbai

Chandigarh

Chandigarh

.

.

All other participants will also get the participation certificate  and Gift Vouchers sponsored by www.wanderquest.in and Grabon.in

Result of month of December-2018

Topic: “Highlight the causes of any one Natural disaster its implication and scientific prevention”

Below 18 Years

Award Name Location
First Hrishita Patnaik (20$) Sarjah
Second Stephane Lam ($10) Vacoas, Mauritius
Third Aniruddha Aloke Mumbai
Editor’s Choice Mohamed Zishan Riyad Dubai
Outstanding
Divya Pandey (Hand Written Entry)

Sahithya B.A

Aditya Singh

Ananya Aloke

Sakshi Agarwal

N. Neha

India

Karur, India

Karim Ganj, India

Mumbai, India,

Agra, India

Gorakhpur, India

Praiseworthy Ayush Raj

Daniel Mathias

Nishant Nassey

A Mani Deep

Ara, India

Sarjah

Sarjah

Tenali

Above 18 Years

Award Name Location
First Debdutta Banerjee ($30) Kolkata
Second Mandeep Singh Chandigarh

Result of month of November

Topic:7 innovative ways to implement sanitary in our society

Below 18 Years

Award Name Location
First Shushma Gawai Mumbai
Second A. Ayyappan Keelarajakularaman
Third Mohamed Zishan Riyad Dubai
Editor’s Choice Ananya Aloke Mumbai
Outstanding Niharika Nigam

S. Fateena Kawthar

Kanpur

Chennai

Praiseworthy Ayush Raj

Sakshi Agarwal

Sahithya B.A

Anika Singh

Kumari Punam

Ara

Agra

Karur

Delhi

Kanpur

18 years and above

Award Name Location
First Tanushree Kundu Mumbai
Second Kancharla Ghnaeswari Tirupati
Third Pvpd Sri Harsha Malwara, Rajasthan
Outstanding Neha Yadav Visakhapatnam

Result for the Month of October

The Importance and relevance of Festival

Below 18 Years

Award Name Location
First Ananya Aloke  (20$) Mumbai (India)
Second Sarika Manoj (10$) Dubai (UAE)
Third Girisankar Solaimalai Sarjah (UAE)
Editor’s Choice Sakshi Agarwal  
Outstanding Hrishita Patnaik

Devagya Gupta

Sarjah (UAE)

Sarjah (UAE)

Praiseworthy Rutajit Sarkar

Ruhi Ray

Nidhi Jain Bafna

Aindrita Sadhukhan

Sahithya

Banglore (India)

Kolkata (India)

Delhi (India)

Kolkata (India)

Tamilnadu, India

 

Above 18 Years

Award Name Location
First Anish shetty (30$) Delhi (India)
Second Harsvardhan salve India
Third Humera khatun Delhi (India)

 

Winner of International Essay Competition,October (Above 18 years category)($30) , Anish Sethi from Delhi, share his picture with us .Thank You ANISH SETHI… #Monomousumi#Essay_Competition

Winner of International Essay Competition,October (below 18 years category)($20) , ANANYA ALOKE from Mumbai, share her picture with us .Thank You Ananya Aloke….
#Monomousumi#Essay_Competition

Result for the Month of September

“The greatest technological advancement of last decade and its impact”

Above 18 Years

Award Name
Overall Winner P. Goutham (30$)
Outstanding (8.5+ out of 10) Humera Khatoon

Sandip Pramanik

Editor’s Choice Debartha Roy (10$)
Praiseworthy (7.5+ out of 10) Vimhano Casavi

 Under 18 Years

Award Name
Overall Winner Niharika Nigam (20$)
Outstanding (8.5+ out of 10) Arshia Sood

Poorva Mahesh Shukla

Divya Dharshini.S

Anika Singh

Editor’s Choice Ananya Aloke
Praiseworthy ((7.5+ out of 10) Fateena Kawthar

Sarmin Mondal

Aditya Singh 

Niharika Nigam, holding the trophy and certificate, Congratulations!!

Result for the Month of August

Topic was: “One change that I want to implement for uplifting the society”

School Category (English)

Award Name of participant Affiliation City
Overall winner Ayushi Upadhyuay Lucknow Public School Lucknow
Outstanding (8.5+ out of 10) Vaishnavi

Aniruddha Aloke

Home schooling Hydrabad

Dehradun

Editor’s choice Jahnab Pran Kasyap Delhi Public School, Numaligarh Nagaon
Praiseworthy contributors (7.5+ out of 10) Anamika Suresh

Sakshi Agarwal

Anika Singh

Rutajit Sarkar

Ahlcon International School

e-Techno School

Kottayam

Agra

Delhi

Banglore

  Vamsi Kaushik

Lazeena Iftekhar

  Vizak

Lucknow

*All the essays of the participants listed above will be published in our website with name of participant, their photograph and about the participants. So please send details to monomousumi@gmail.com

University Level (English)

Award Name of participant Affiliation City
Overall winner Harsh Chauhan St. Xaviers College Mumbai
Outstanding (8.5+ out of 10) Niharika Nigam

Jajati Jena

Debottama Mukherjee

Sinzini Ghosh

Adhiraj Sengupta

BSc

RIASE

SRM University

Heritage Institute of Technology

RabindraBharati University

Kanpur

Cuttack

Chennai

Kolkata

Kolkata

Editor’s choice Sarvya Thadi    
Praiseworthy (7.5+ out of 10 P Goutham.

Pratap Jena

Sandip Pramanik

Mohammed Razick

  Chennai

Bhubneshwar

Kandiwali

*All the essays will be published in our website with name of participant, their photograph and about the participants. So please send details to monomousumi@gmail.com

Hindi Essay winner

Award Name of Participant Affiliation City
Overall Winner Ritika Verma   Suratgarh (Rajsthan)/
Outstanding Piyush Kumar

Mandeep Rai/Kaur

  Mirzapur

Bathinda

Praiseworthy NIVRUTTI ASWAR   Jalgaon

 

Winners of “Essay Competition” for the month of July. The topic was “A visit to a historical place”.

Category Name of participant Affiliation City
Up to 10+2th std

First Prize

Anika Singh Ahlcon International School Delhi
Above 10+2th std

First Prize

Dibyo Sunder Roy Netaji Subhash Engineering College Kolkata
Outstanding Contributors: Apoorva Rajput

Akul Sharma

Kusha Grover

SiaVerma

AdhirajSengupta

Ahlcon International School Ahlcon International School

Ahlcon International School

Ahlcon International School

RabindraBharati University

 

Winners of “Essay Competition” for the month of June. The topic was: “Potential risk of viruses like  Nipah in bioterrorism”.

Category Name of participant Affiliation City
Up to 10+2th std

First Prize

ParidhiPuri   &   SrishtiUppal Ahlcon International School Delhi
Above 10+2th std

First Prize

AdhirajSengupta RabindraBharati University Kolkata
Above 10+2th std

Second Prize

Santanu Das Burdwan Medical College Howrah

Jury Members

Name Designation
Dr. Neeraj Kumar Ranjan B.D.O., Government of Bihar
Sanjeev Kumar Gupta Income Tax Officer, Patna
Jiren Yang Professor, Northwestern Polytechnical University
Ashif Equbal Research Scholar, Kyoto University, Japan
Viivekanada Sinha Manager, SAIL
A. C. Bidaye Ex-Scientist, BARC
Ajit Kumar Manager, HAL
Mahua Mallick Teacher

22 COMMENTS

  1. Good morning.MOUSUMI..
    First heartly thanks u 4 giving me
    Such a wonderful and challenging
    task as a jury member as this is
    also my interesting area..
    I want to make this platform more
    Vibrating and intelluctual..platform
    by starting few more programme…later.
    Thank u..
    Regards ,
    Dr.NIRAJ KUMAR RANJAN
    B.D.O,Govt.of Bihar..PATNA.

  2. Mam, please declare the results of the previous month. (February)
    We are very eager to know about it.
    Thanks
    Riddhi wankhede

    • Hi ma’am myself, Ansari Muntaha Imtiyaz Ahmed and I participated for the first time and I saw my name in the 3rd position and I am so happy. Thankyou soooo much team monomousumi. I understand that how much you and your team would have worked hard for checking thousands of essays. Now I am definitely going to tell to all my friends. This is a nice platform for us. I want that this site should be known at world level and definitely I am too proud that you are making our nation’s name jai hind. But how would I get the e-certificate and gift coupons? Please reply Mousumi Ma’am Please please. Waiting for your reply…….

  3. Hearty congratulations to all the winners and participants. Those non winners don’t go down and keep on trying as the saying, reading is the only key to success and don’t give up guys. Loosing doesn’t matter. Experience is the best teacher. Congratulations again to Monomousumi team for organizing such a engrossing competition. This competition taught us (students) to keep on trying Thanks✊

  4. Hi ma’am myself, Ansari Muntaha Imtiyaz Ahmed and I participated for the first time and I saw my name in the 3rd position and I am so happy. Thankyou soooo much team monomousumi. I understand that how much you and your team would have worked hard for checking thousands of essays. Now I am definitely going to tell to all my friends. This is a nice platform for us. I want that this site should be known at world level and definitely I am too proud that you are making our nation’s name jai hind. But how would I get the e-certificate and gift coupons? Please reply Mousumi Ma’am Please

  5. First of all i congratulate all the winner I participated for the first time and was so happy to see my name in the praisworthy list i want to ask a question: How will i am going to get my e-certificate and gift coupons? And what are the gift coupon having i means what are the coupon’s for?
    I told my friends and all of my friends participated also!!
    Thanks a lot to monomausami team with all my heart

  6. dear monomousami team,
    you are doing a great job.
    it’s really incredible to see my name in the praiseworthy list ….
    thanks a lot to the jury members for giving their valuable time.
    really love your work…
    regards…

  7. Thank you so much for this wonderful opportunity I have participated for the first time and I ranked in praiseworthy list. Just wanna ask that few eassy would selected and get another chance to win so how will get get to know that our eassy has been selected or not??please reply me on this because I want to try again opting this option as a opportunity.
    Thank you.

  8. When is the results of june be out as i have submitted on 25th june so it will be our till 7th july?
    Kindly tell the same @monomousumi team

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here